رفتن به بالا
  • شنبه - ۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹
  • کد خبر : ۴۷۵۲
  • مشاهده :  353 بازدید
  • چاپ خبر : واکنش دکتر مومنی به اظهارات نوبخت

واکنش دکتر مومنی به اظهارات نوبخت

واکنش و انتقاد تند دکتر فرشاد مومنی از اظهارات اخیر نوبخت: این آقایی که گفته قیمت‌ها را باد پایین نیاورده، اجازه داد تا در کمتر از سه سال قیمت دلار در بازار سیاه ۴ برابر شود استاد اقتصاد دانشگاه علامه با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اخیرا یکی از مسئولان […]

واکنش و انتقاد تند دکتر فرشاد مومنی از اظهارات اخیر نوبخت: این آقایی که گفته قیمت‌ها را باد پایین نیاورده، اجازه داد تا در کمتر از سه سال قیمت دلار در بازار سیاه ۴ برابر شود
استاد اقتصاد دانشگاه علامه با انتقاد از اظهارات اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اخیرا یکی از مسئولان اقتصادی کشور گفته است قیمت‌ها را در سال ۹۸ باد پایین نیاورده است، آیا این سطح کارشناسی ایشان است؟
اگر عده‌ای را استهزاء می‌کنند شرافت حرفه‌ای ایجاب می‌کند که به ما بگویند که مگر کسی گفته بود آن جهش‌های فاجعه‌ساز و شکننده را باد ایجاد کرده است؟
اگر این اقدامات دولت است پس آن جهش‌ها، اقدامات چه کسی بود؟
اصلا آیا قیمت‌ها در این کشور پایین آمده است؟

آیا تصوری مبنایی برای اداره اقتصاد کشور این است؟
همه اینها تابع این است که در فرآیندهای تصمیم‌گیری ما مسئولین اجازه دارند آنچه در ذهن را دارند به زبان جاری کنند، در حالیکه فکر نمی‌کنند با حیثیت حکومت بازی می‌کند، نهاد علم و اخلاق را به استهزاء می‌گیرند و به پیامدهای آن توجه نمی‌کنند.
این آقایی که می‌گوید قیمت‌ها را باد پایین نیاورده است با همکارانشان در فاصله کمتر از سه سال اجازه دادند قیمت ارز در بازار سیاه ۳ تا ۴ برابر افزایش یابد و حالا نرخ در آن قله افزایش یافته چند درصد هم کاهش داشته که اسم آن را موفقیت و تثبیت می‌گذارند.
اگر این عزیزان نامه دوم اقتصاددانان در سال گذشته را خوانده باشند، حکایت از این دارد که فقر به اندازه‌ای گسترش یافته است که بی‌سابقه‌ترین جهش‌ها در موجودی انبار بنگاه‌های تولیدی صورت گرفته است. یعنی بخش زیادی از جمعیت با قیمت‌های پایه ۳۵۰۰ تومانی نیز قادر به تامین نیازهای اساسی خود نیستند.
البته راه حل آن تخصیص چند بسته مواد غذایی نیست بلکه باید اجازه دهند با اشتغال مولد مسئله خود را حل کنند. طنز تلخ ماجرا این است که ژست بازارگرایانه می‌گیرند اما کارها را پدرسالارانه اداره می‌کنند.

اخبار مرتبط